Lekarze wykonujący cytologię

Lek. Jolanta Teresa Łęcka

endokrynolog, ginekolog, położnik

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne badanie cytologiczne Warszawa Wola

Cytologia to jedno z podstawowych badań w diagnostyce raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu istnieje szansa na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Oprócz diagnostyki cytologię wykonuje się także w celu monitorowania cyklu miesiączkowego oraz do oceny działania leków hormonalnych. Aby w komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze wykonać badanie cytologiczne, zapraszamy do naszej poradni ginekologicznej w Warszawie na Woli. Na badanie nie jest wymagane skierowanie. Prosimy jednak o wcześniejsze umówienie się na wizytę u ginekologa telefonicznie lub osobiście.

Co to jest cytologia i w jakim celu się ją wykonuje?

Cytologia (badanie cytologiczne, wymaz z szyjki macicy) to bezpieczne, bezbolesne badanie komórek pobranych z szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy w czasie, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Oprócz tego cytologia pozwala stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który ma ścisły związek z powstawaniem tego nowotworu. Znajduje ponadto zastosowanie w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy. U niektórych kobiet cytologię wykonuje się po to, aby określić termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu, a także ocenić działanie leków hormonalnych. Do pobrania rozmazu cytologicznego wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.

Kiedy należy wykonać badanie cytologiczne? Wskazania

 • zakażenie HIV lub HPV;
 • nietypowe krwawienie z dróg rodnych;
 • osłabiony układ odpornościowy po przeszczepie organów, chemioterapii, na skutek stosowania sterydów;
 • leczenie nadżerki układu rozrodczego;
 • upławy;
 • dolegliwości bólowe;
 • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych;
 • ciąża;
 • profilaktyka raka szyjki macicy.

Jak często należy wykonywać cytologię?

Cytologia to badanie profilaktyczne, dlatego powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę. Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać zaraz po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Jeśli kobieta nie podejmuje współżycia seksualnego, pierwszą cytologię powinna wykonać około 25. roku życia. Ważne jest, aby od tego czasu badania cytologiczne przeprowadzać regularnie, tzn. co rok.
dr n. med. Robert Staniszewski - specjalista alergologii i pulmonologii

Dr n. med. Robert Staniszewski

Zdaniem lekarza z FabMed

Trzeba pamiętać o tym, że tylko regularna cytologia może wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, co daje prawie 100% szansę na jego wyleczenie. Jeśli poprzednie wyniki cytologii były nieprawidłowe, to ważne jest, aby kolejne badanie przeprowadzić znacznie szybciej niż raz na rok, zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa - mówi ginekolog z FabMed

Cytologia w ciąży

Cytologię w ciąży należy wykonać dwukrotnie – w I oraz III trymestrze wraz z zestawem innych badań. Badanie cytologiczne jest całkowicie bezpieczne dla kobiety spodziewającej się dziecka i jej płodu. Z technicznego punktu widzenia cytologia w ciąży niczym nie różni się od cytologii przeprowadzanej u kobiety niebędącej w ciąży.

Jakie choroby można wykryć dzięki cytologii?

Dzięki badaniu cytologicznym można wykryć stany przedrakowe oraz zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Cytologia pozwala także na wykrycie infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, które w przyszłości mogą przekształcić się w raka szyjki macicy. 

Jak przygotować się do cytologii?

Aby wynik badania cytologiczne był prawidłowy, Pacjentka musi odpowiednio przygotować się do pobrania wymazu z szyjki macicy:
 • Na badanie należy zgłosić się w odpowiednim dniu cyklu (nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Najlepszym terminem na wykonanie badania cytologicznego jest 10-12 dzień cyklu).
 • Co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych ani wykonywać irygacji (płukania pochwy).
 • Przez co najmniej 2 dni przed cytologią należy powstrzymywać się od współżycia seksualnego.
 • Co najmniej 1 dzień badaniem nie należy wykonywać badania ginekologicznego, USG dopochwowego oraz innych zabiegów w pochwie.
 • Przez 2 dni przed planowanym badaniem należy unikać stosowania tamponów, dezodorantów intymnych, kremów dopochwowych, długich kąpieli w wannie i basenie, ponieważ mogą one zafałszować wyniki badań.

Jak przebiega prywatne badanie cytologiczne w FabMed w Warszawie na Woli?

Przed badaniem cytologicznym lekarz przeprowadzi wywiad z Pacjentką. Zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki, regularność cyklu oraz długość krwawienia. Po krótkim wywiadzie poprosi o rozebranie się od pasa w dół i położenie się na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na oparciach. Następnie przejdzie do właściwego badania, które polega na pobraniu wymazu cytologicznego specjalną szczoteczką. Pobrany wymaz poddawany jest ocenie mikroskopowej wg Systemu Bethesda. Wynik cytologii dostępny jest zwykle w ciągu miesiąca od badania.

Postępowanie po cytologii

Po cytologii Pacjentka może wrócić do codziennych czynności. Badanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące cytologii

Kiedy powinna zostać wykonana pierwsza cytologia w życiu?
Pierwszą cytologię powinno się wykonać już u młodych kobiet, po rozpoczęciu współżycia seksualnego, ale nie później niż po ukończeniu 25. roku życia.
Czy cytologię można wykonać u dziewicy?
Cytologię można przeprowadzić u dziewicy. W tym celu stosuje się specjalny wziernik przeznaczony dla kobiet, które mają błonę dziewiczą.
Czy przed cytologią można współżyć?
Zaleca się, aby minimum 2 dni przed planowanym badaniem cytologicznym nie uprawiać seksu.
Co oznacza nieprawidłowy wynik cytologii?
Nieprawidłowy wynik cytologii nie oznacza od razu, że kobieta ma raka szyjki macicy. Może świadczyć np. o stanie zapalnym.
Czy cytologia wykrywa ciążę?
Na podstawie samego badania cytologicznego ciąży wykryć nie można.
Czy cytologia boli?
Cytologia jest badaniem bezbolesnym, dla niektórych Pacjentek może być jednak nieprzyjemne.
Ile kosztuje prywatnie cytologia w Warszawie?
Ceny badania cytologicznego wykonywanego prywatnie w naszym centrum medycznym FabMed na warszawskiej Woli podane są w cenniku usług medycznych.