Zobacz ceny

Umów wizytę

Dermatoskopia, badanie znamion, pieprzyków Warszawa Wola

Badanie dermatoskopowe należy do bezpiecznych, nieinwazyjnych metod diagnostyki zmian melanocytowych. Odgrywa ono istotną rolę we wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry (czerniak). W naszej przychodni medycznej FabMed w Warszawie w dzielnicy Wola wykonujemy badanie dermatoskopowe za pomocą nowoczesnego urządzenia. W trakcie badania oceniamy kształt, barwę, wielkość, średnicę oraz strukturę znamion. Na badanie pieprzyków nie wymagamy skierowania od poradni dermatologicznej.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia to badanie znamion skórnych i pieprzyków pod powiększeniem i przy użyciu specjalnego sprzętu – dermatoskopu. Najprościej mówiąc, jest to mikroskopowe badanie powierzchni skóry. Badanie to służy ocenie występujących na ciele zmian skórnych. Czynniki brane pod uwagę przy tej ocenie mogą być widoczne (zmiana wielkości, barwy, symetrii), jak i niewidoczne gołym okiem (np. sposób unaczynienia znamienia). Dermatoskopia pozwala stwierdzić, czy zmiana, z którą mamy do czynienia jest łagodna, czy należy na nią szczególnie zwrócić uwagę i obserwować.

dr n. med. Robert Staniszewski - specjalista alergologii i pulmonologii

Dr n. med. Robert Staniszewski

Zdaniem lekarza z FabMed

Dermatoskopia to obecnie najbezpieczniejsze i najdokładniejsze badanie diagnostyczne skóry, które jest całkowicie bezbolesne i pozwala na wykrycie m.in. czerniaka skóry na wczesnym etapie - mówi dermatolog z FabMed

Kiedy należy wykonać badanie dermatoskopowe? Wskazania

Badanie dermatoskopowe powinien przejść każdy człowiek. Szczególnie jednak wskazane jest ono osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli tym, u których w rodzinie występował czerniak skóry, z jasnym fototypem skóry typu I lub II, często przebywającym na słońcu oraz z tendencją do powstawania nowych pieprzyków. Wszystkie osoby z wymienionych grup powinny wykonywać profilaktycznie badanie dermatoskopowe co najmniej raz w roku. Osoby z rozpoznaniem zespołu znamion atypowych powinny na badanie zgłaszać się jeszcze częściej – w odstępach od 3 do 5 miesięcy.

Ponadto na badanie dermatoskopowe powinny zgłosić się osoby, u których pojawiło się nowe znamię, a także jeśli zaobserwowano wszelkie zmiany barwnikowe zachodzące w okolicach znamienia (znamię szybko rośnie, łuszczy się, krwawi, swędzi, ma niejednolity kolor i się zmienia). Do innych niepokojących objawów należą zaczerwienienie wokół, obrzęk i ból. Wszystkich powyższych czynników nie wolno bagatelizować. Szczególnie jeśli zmiany zachodzą w krótkim czasie. Badaniu znamion może poddać się każdy Pacjent. Nie ma ograniczeń wiekowych, ani przeciwwskazań do wykonywania dermatoskopii u kobiet w ciąży. 

Wskazania:

  • czerniak w rodzinie;
  • duża ilość znamion i pieprzyków;
  • częsta ekspozycja na słońce;
  • zmiany w wyglądzie znamion.

Fotodermatoskopy i wideodermatoskopy

Obecnie dermatoskopię wykonuje się za pomocą nowoczesnych urządzeń, takich jak dermatoskopy cyfrowe (wideo- i fotodermatoskopy). Przy użyciu takich urządzeń możliwe jest obejrzenie zmiany na monitorze komputera w wysokiej rozdzielczości. Zapis obrazu pozwala porównać zmiany zachodzące w obrębie znamion na przestrzeni miesięcy.

Jak przygotować się do badania pieprzyków dermatoskopem?

Badanie pieprzyków przy użyciu dermatoskopu nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, aby przed badaniem nie smarować ciała żadnymi kosmetykami (np. balsamami brązującymi, samoopalaczami). Panie na badanie powinny zgłosić się bez makijażu, gdyż podkład jest dobrze widoczny w dużym powiększeniu i zaburza obraz badanych zmian skórnych. Panowie natomiast powinni skrócić owłosienie w miejscach, gdzie posiadają znamiona. Ważne jest, aby lekarz dokładnie obejrzał wszystkie znamiona, stąd trzeba pamiętać, aby poinformować go o zmianach w nietypowych miejscach np. na podeszwie stopy, pod biustonoszem.

Jak wygląda badanie znamion w prywatnej przychodni FabMed w Warszawie na Woli?

Badanie dermatoskopowe znamion rozpoczyna się od wywiadu z Pacjentem. Lekarz pyta m.in. o to, czy są jakieś zmiany skórne, które budzą niepokój oraz czy Pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Następnie przechodzi do badania dermatoskopowego, które polega na przyłożeniu specjalnego aparatu (dermatoskopu) do skóry i obejrzeniu zmian w dużym powiększeniu. W przypadku wideodermatoskopu badany obszar skóry wyświetlany jest na monitorze w nawet 100-krotnym powiększeniu. Podczas takiego badania lekarz jest w stanie wstępnie ocenić charakter zmiany i na tej podstawie skierować Pacjenta na dalsze leczenie. Każdą podejrzaną zmianę należy profilaktyczne usunąć i poddać ocenie histopatologicznej. Po badaniu Pacjent otrzymuje wydruk diagnozy znamion wraz ze szczegółowym opisem.

Zalecenia po badaniu dermatoskopowym skóry

Pacjent bezpośrednio po dermatoskopii diagnostycznej może wrócić do codziennych czynności. Po badaniu lekarz przekaże Pacjentowi zalecenia dotyczące dalszego postępowania w celu leczenia lub profilaktyki (np. kolejne wizyty kontrolne).

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące dermatoskopii

Ile trwa badanie znamion?

Czas trwania badania dermatoskopowego uzależniony jest od ilości podejrzanych zmian, które wymagają zbadania. Zwykle wynosi od 15 do 60 minut.

Czy badanie dermatoskopowe boli?

Badanie dermatoskopem jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Czy, aby wykonać dermatoskopię potrzeba skierowanie?

W przychodni specjalistycznej FabMed na warszawskiej Woli nie wymagamy skierowania na badanie dermatoskopowe.

Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego po dermatoskopii?

Na wynik badania histopatologicznego czeka się około 2-3 tygodnie od pobranego materiału.

Dlaczego lekarz podczas badania pieprzyków nie zapisał obrazu wszystkich moich zmian?

Podczas badania dermatoskopem lekarz szczegółowo ogląda wszystkie znamiona, ale nie ma potrzeby zapisywania obrazu tych zmian, które nie budzą żadnych podejrzeń.

Czy dermatoskopię można wykonywać w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do badania dermatoskopowego.

Ile kosztuje prywatne badanie znamion w FabMed w Warszawie na Woli?

Aktualne ceny badania dermatoskopowego znajdą Państwo w naszym cenniku usług medycznych.