Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne EKG serca, badanie holterowskie EKG Warszawa Wola

EKG serca, czyli elektrokardiografia, to szybkie, nieinwazyjne i niebolesne badanie, służące diagnostyce zarówno zaburzeń rytmu serca, jak i jego niedokrwienia (zawału). Może być przeprowadzane u pacjentów w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zapraszamy do naszej prywatnej przychodni FabMed w Warszawie na Woli, gdzie działa poradnia kardiologiczna, w której można wykonać prywatnie badanie EKG, w tym również EKG metodą Holtera. 

Co to jest EKG?

EKG to skrót pochodzący od elektrokardiografii. Jest to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w celach diagnostyki chorób serca. EKG zaliczane jest do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. W trakcie EKG badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego. Badanie polega na umieszczeniu na klatce piersiowej oraz kończynach specjalnych elektrod, które gromadzą informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Badanie EKG potrafi wykryć wiele chorób serca, takich jak zawał serca, zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego. Wyróżnia się badanie EKG spoczynkowe (wykonywane w spoczynku, w pozycji leżącej) oraz EKG wysiłkowe. Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa wykonywana jest podczas kontrolowanego wysiłku fizycznego. 

Na czym polega EKG metodą Holtera?

Badanie Holtera, znane również jako EKG Holter, to 24-godzinny monitoring serca i ciśnienia, który odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia rejestrującego. Holter serca pozwala ocenić, czy zaburzenia czynności serca są związane z jakimś konkretnym czynnikiem (np. stres, wysiłek), czy występują też w trakcie snu oraz spoczynku, a także jaka jest ich częstotliwość i nasilenie. 

Kiedy wykonać badanie EKG? Wskazania

Badaniu EKG powinni poddać się pacjenci: 

 • z bólami w klatce piersiowej;
 • z kołataniem serca;
 • z nadciśnieniem tętniczym;
 • ze skłonnościami do omdleń, utraty przytomności, zasłabnięć, zawrotów głowyl
 • ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, wady serca, choroba niedokrwienna serca)l
 • u których istnieje podejrzenie chorób układu sercowo-naczyniowegol
 • z arytmią sercą;
 • po przebytym zawale;
 • po wszczepieniu rozrusznika;
 • z innymi dolegliwościami o podłożu kardiologicznym.
dr n. med. Robert Staniszewski - specjalista alergologii i pulmonologii

Dr n. med. Robert Staniszewski

Zdaniem lekarza z FabMed

Mimo że EKG służy do diagnostyki chorób serca, każda osoba po ukończeniu 40. roku życia powinna wykonywać EKG serca regularnie w ramach badań kontrolnych - mówi kardiolog z FabMed

Co można wykryć dzięki EKG serca?

Zapis pomiarów dokonywanych przez elektrody umieszczone na ciele, czyli tzw. krzywa EKG, to bogate źródło informacji o sercu i jego aktywności. Dzięki badaniu EKG można wykryć: 

 • zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie lub trzepotanie przedsionków;
 • zaburzenia przewodnictwa;
 • niedokrwienie mięśnia sercowego;
 • zawał serca;
 • przerost mięśnia sercowego;
 • wady serca;
 • skutki chorób serca;
 • skutki nadczynności tarczycy;
 • skutki nadciśnienia tętniczego;
 • zaburzenia ilości elektrolitów we krwi. 

Nie zawsze badanie EKG serca jest w stanie wychwycić wszystkie zmiany, jakie zachodzą w pracy serca i niekiedy konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. EKG nie zawsze jest też miarodajne u osób bardzo otyłych i bardzo szczupłych. 

Jak przygotować się do EKG serca i EKG metodą Holtera?

Badanie EKG nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Należy jednak pamiętać o tym, aby co najmniej godzinę przed badaniem zrezygnować z palenia papierosów i mocnej kawy (przyspieszają rytm serca i podnoszą ciśnienie). W dniu badania należy zrezygnować z aktywności fizycznej, zaleca się również zjeść mały, lekki posiłek. Jeśli badanie ma miejsce po intensywnym marszu albo wchodzeniu po schodach, trzeba chwilę odpocząć i uregulować oddech. 

W przypadku badania EKG metodą Holtera nie należy zrezygnować z normalnych czynności ani wysiłku fizycznego. Jeśli na co dzień biegamy lub spacerujemy, należy tę czynności wykonywać również z założonym holterem. Podczas wykonywania codziennych czynności trzeba jedynie uważać, aby elektrody nie odczepiły się od ciała. Przed badaniem warto wziąć prysznic, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne. 

Jak przebiega EKG w przychodni FabMed w Warszawie na Woli?

EKG serca odbywa się w pozycji leżącej. Konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej oraz nadgarstków i kostek u nóg. Pacjent zostanie również poproszony o zdjęcie metalowych elementów, takich jak kolczyki, pierścionki, paski, które mogłyby zakłócić przebieg badania. Następnie lekarz mocuje na skórze dziesięć elektrod – 6 na klatce piersiowej i 4 klipsy na nadgarstkach i kostkach nóg. Dzięki elektrodom elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry, które zapisywane są w postaci krzywej EKG. Zaleca się, aby w trakcie badania się nie poruszać ani nie rozmawiać. Po zakończonym badaniu elektrody są odczepiane, a pacjent może się ubrać. Wyniki badania zwykle kierowane są do kardiologa w celu ich szczegółowego omówienia i wdrożenia odpowiedniego leczenia, jeśli zachodzi taka potrzeba. 

Jak przebiega badanie Holter serca prywatnie?

Badanie polega na zamontowaniu na ciele pacjenta holtera. Holter może być klasyczny (5 elektrod zamocowanych do klatki piersiowej oraz niewielkie urządzenie noszone na pasku) lub bezprzewodowy (jedna mała elektroda wolna od jakiegokolwiek okablowania). Urządzenie zwykle montuje się na 24 godziny. W tym czasie należy wykonać wszystkie normalne czynności. 

Zalecenia po EKG

Po badaniu EKG można wrócić do codziennych czynności. Po badaniu zwykle pacjent kierowany jest na konsultacje u kardiologa. 

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania EKG

Ile trwa EKG?

Badanie EKG trwa od 5 do 10 minut.

Jak wygląda i jak długo trwa wysiłkowe badanie EKG?

Czas trwania próby wysiłkowej wynosi od kilku do kilkunastu minut. W pierwszej kolejności bada się EKG w stanie spoczynku, a następnie wykonuje się pomiary w trakcie marszu na bieżni lub jazdy na rowerze. 

Czy istnieją przeciwwskazania do badania EKG?

EKG to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. 

Czy można wykonywać EKG w ciąży?

EKG w ciąży jest całkowicie bezpieczne i nie zagraża życiu kobiety ani jej dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zawsze poinformować lekarza, że pacjentka jest w ciąży, niezależnie od jej zaawansowania. 

Ile kosztuje badanie EKG w poradni specjalistycznej FabMed na warszawskiej Woli?

Aby poznać ceny badania EKG, odsyłamy do naszego cennika usług medycznych

Czy wykonując prywatnie EKG serca, trzeba skierowanie?

Na prywatne EKG pacjent nie musi mieć skierowania.