Lekarze wykonujący USG tętnic szyjnych 

Dr n. med. Rafał Brzeziński

otolaryngolog, chirurg głowy i szyi

Lek. Piotr Leszczyński

specjalista medycyny estetycznej, flebolog

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG Doppler tętnic szyjnych Warszawa Wola

USG tętnic szyjnych to podstawowe badanie służące ocenie zwężeń i zaburzeń przepływu w tętnicach doprowadzających krew do mózgu. Podstawowym celem badania jest diagnoza obecności zwężeń tętnic, co jest związane z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Badanie USG Doppler tętnic szyjnych jest bezinwazyjne i bezbolesne. Można je powtarzać tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba.

Co to jest Doppler tętnic szyjnych?

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to badanie diagnostyczne wykonywane w celu oszacowania stopnia zwężenia tętnic szyjnych, co może być czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Za zwężenie tętnic odpowiedzialne jest odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach. Badanie umożliwia wczesne wykrycie zagrożenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapobiega udarowi mózgu poprzez poszerzenie tętnic i zwiększenie przepływu krwi. 

Kiedy wykonać USG Doppler tętnic szyjnych? Wskazania

 • udar mózgu;
 • wywiad rodzinny obciążony udarem mózgu lub zawałem serca;
 • zawroty głowy;
 • szumy w uszach;
 • bóle głowy;
 • mrowienie w kończynach;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • uraz szyi;
 • zaburzenia czucia;
 • zaburzenia równowagi;
 • cukrzyca;
 • nieprawidłowy lipidogram krwi;
 • kontrola tętnic po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych.

Co wykrywa badanie dopplerowskie tętnic szyjnych?

Badanie to umożliwia stwierdzenie obecności zwężeń naczyń i niedrożności, a także pozwala na dokładny pomiar prędkości przepływu krwi.

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Doppler tętnic szyjnych odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce stanu naczyń domózgowych i ustalaniu czynników ryzyka chorób naczyniowych mózgu, czyli udarów. Badanie to ocenia także stan ścian tętnic szyjnych oraz bada charakterystykę przepływu krwi przez tętnice szyjne, na podstawie czego można ustalić stopień ewentualnego zwężenia tętnicy szyjnej. W ten sposób USG Doppler tętnic szyjnych pozwala zdiagnozować przyczyny dokonywanego udaru mózgu, a także wykryć tzw. bezobjawowe zwężenie tętnic szyjnych. W porę wykryte zwężenie może być leczone operacyjne, dzięki czemu maleje ryzyko wystąpienia udaru mózgu w przyszłości - wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny gabinetu FabMed.

Jak przygotować się do USG tętnic szyjnych?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, aby na USG ubrać się w odzież osłaniającą szyję. Na szyi nie powinny znajdować się żadne ozdoby. Każdy pacjent zgłaszający się na badanie do naszej poradni specjalistycznej FabMed w Warszawie powinien posiadać również dotychczasową dokumentację medyczną. 

Jak przebiega Doppler tętnic szyjnych w FabMed w Warszawie w dzielnicy Wola?

Pacjent proszony jest o położenie się na plecach oraz delikatne odchylenie głowy do tytułu, co daje łatwiejszy dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych. Badanie wykonywane jest za pomocą głowicy, którą lekarz pokrywa specjalnym żelem. Głowicę przykłada się po obu stronach szyi tam, gdzie przebiegają naczynia. Obraz badanego obszaru widoczny jest na ekranie monitora. W celu ustalenia przyczyn choroby oraz jej rozległości, lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań. USG tętnic szyjnych zwykle kończy się wdrożeniem odpowiedniego planu leczenia. W niektórych przypadkach może to być kwalifikacja pacjenta do leczenia zabiegowego. 

Zalecenia po USG tętnic szyjnych i kręgowych Doppler

Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjent bezpośrednio po USG może się ubrać i wrócić do swoich codziennych obowiązków. 

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG tętnic szyjnych

Jak często wykonywać badanie Doppler tętnic szyjnych?

USG tętnic szyjnych można wykonywać tak często, jak jest to konieczne. Ponieważ miażdżyca tętnic szyjnych bardzo często rozwija się u osób cierpiących z powodu choroby wieńcowej, w tej grupie bardzo ważna jest regularna kontrola stanu funkcjonowania żył i tętnic. 

Gdzie prywatnie wykonać USG dopplerowskie tętnic szyjnych?

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych można wykonać prywatnie w poradni specjalistycznej FabMed na warszawskiej Woli. Pacjent na takie badanie nie musi posiadać skierowania, ponieważ wizyty odbywają się odpłatnie. 

Ile kosztuje USG Doppler tętnic szyjnych?

Aktualne ceny badań znajdują się w naszym cenniku