Lekarze wykonujący badanie USG żył kończyn dolnych

Lek. Piotr Leszczyński

specjalista medycyny estetycznej, flebolog

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG Doppler żył kończyn dolnych Warszawa Wola

USG żył kończyn dolnych jest bezinwazyjnym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób żylnych i tętniczych kończyn dolnych. Dzięki badaniu można wykryć zakrzepicę oraz określić przyczynę i stopień zaawansowania choroby żylnej. Do przeprowadzania dopplerowskiego USG żył kończyn dolnych w naszej prywatnej klinice medycznej w Warszawie używamy nowoczesnego sprzętu ultrasonograficznego.

Co to jest Doppler żył kończyn dolnych?

USG żył kończyn dolnych Doppler opiera się na analizie zmian częstotliwości fal, które zostają odbite przez obecne w naczyniach krwionośnych erytrocyty. Do wykonania USG Dopplera żył kończyn dolnych lekarz używa małej głowicy, którą przykłada do ciała pacjenta. Głowica rejestruje odbijane fale ultrasonograficzne, które następnie zostają przekształcone w obraz USG.
Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Badanie to pozwala na ocenę prędkości przepływu krwi, a co za tym idzie - funkcjonalności i stanu naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Dzięki badaniu USG Doppler lekarz jest w stanie zdiagnozować uszkodzenia w naczyniach krwionośnych i na tej podstawie dobrać odpowiednie leczenie - wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny gabinetu FabMed.

Wskazania do wykonania USG żył kończyn dolnych

  • podejrzenie zakrzepicy żylnej;
  • obecność żylaków i pajączków;
  • obrzęki kończyn dolnych;
  • uczucie drętwienia nóg;
  • urazy naczyń krwionośnych;
  • bóle kończyn dolnych;
  • uczucie ciężkości;
  • zwiększenie obwodu nogi;
  • planowane zabiegi na żyłach;
  • kontrola efektów po zabiegach na żyłach.

Co wykrywa Doppler kończyn dolnych?

Badanie doppler żył nóg pozwala ocenić wydolność żył i tętnic oraz wskazać miejsca, gdzie pojawiły się niedrożności oraz zatory żylne. Doppler żył to podstawowe badanie w kierunku zakrzepicy żył. W tym miejscu warto wspomnieć, że zakrzepica żył głębokich aż w 50% przypadków może przebiegać bezobjawowo. Co gorsze, może w ciągu kilku minut doprowadzić do śmierci.

Jak przygotować się do badania USG Doppler żył kończyn dolnych?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania. Tak jak w przypadku innych badań USG warto, aby pacjent podczas wizyty posiadał ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. 

Na czym polega i jak przebiega badanie żył metodą Dopplera w naszej przychodni FabMed w Warszawie na Woli?

Podczas badania USG żył metodą Dopplera lekarz przykłada głowicę urządzenia ultrasonograficznego pokrytą żelem do badanego miejsca. Obraz widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Możliwe jest także uzyskanie efektu dźwiękowego badanego przepływu, dzięki czemu lekarz wykonujący badanie jest w stanie wskazać, w których miejscach dochodzi do zaburzonego przepływu krwi. USG żył kończyn dolnych najczęściej wykonuje się w pozycji leżącej. Wynik otrzymywany jest od razu po badaniu. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zalecenia po badaniu Dopplera żył kończyn dolnych

Bezpośrednio po badaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania USG Doppler żył kończyn dolnych

Czy USG Doppler żył kończyn dolnych jest bezpieczne?
Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Mogą mu się poddać osoby w każdym wieku, również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Ponadto USG żył kończyn dolnych może być też wielokrotnie powtarzane.
Ile kosztuje badanie Doppler kończyn dolnych?
W celu poznania szczegółowych cen badania dopplerowskiego kończyn dolnych odsyłamy do naszego cennika usług medycznych.
Gdzie w Warszawie można wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych?
USG Doppler żył kończyn dolnych możemy wykonać prywatnie w centrum medycznym FabMed w Warszawie w dzielnicy Wola. W naszej placówce badanie to nie jest refundowane. Na USG żył pacjenci nie potrzebują skierowania, wystarczy umówić się na wizytę telefonicznie lub osobiście w dogodnym terminie.