Lekarze wykonujący badanie Dopplera

Lek. Piotr Leszczyński

specjalista medycyny estetycznej, flebolog

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG Dopplera, badanie dopplerowskie Warszawa Wola

Badanie Dopplera przeprowadza się przy pomocy aparatu ultrasonograficznego przy wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób krążenia. Pozwala na ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Dzięki badaniu USG, wykorzystującemu efekt Dopplera, możliwe jest wykrycie schorzeń w obrębie tętnic i żył, mogących prowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. USG dopplerowskie można wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek i płeć.

Co to jest USG Doppler?

Badanie ultrasonograficzne metodą Doppler to badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych, wykorzystujące zjawisko Dopplera, czyli odbicia fal ultradźwiękowych od krwinek czerwonych płynących w naczyniach krwionośnych. Połączony z głowicą aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany, które widoczne są na ekranie monitora. Specjalista przeprowadzający USG Dopplera widzi, w którym miejscu krew płynie wolniej, gdzie się cofa oraz gdzie jej przepływ jest zablokowany. 

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Dzięki temu badaniu można wykryć zwężenia tętnic wywołane miażdżycą, zakrzepicę i inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie nóg, rąk, szyi czy brzucha - wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny FabMed

Zakres badania Dopplera

Za pomocą dopplerowskiego USG ocenia się przepływ krwi oraz zmiany w obrębie: 

 • tętnic szyjnych;
 • tętnic podobojczykowych;
 • serca (często łączy się badanie dopplerowskie z tzw. echem serca);
 • narządów jamy brzusznej;
 • narządów płciowych;
 • kończyn dolnych;
 • guzy – ocenie poddaje się przepływ krwi w węzłach chłonnych, różnicuje się guzy wątroby i ocenia się ich stopień złośliwości. 

Doppler tętnic szyjnych

Doppler tętnic szyjnych, to inaczej USG dopplerowskie tętnic szyjnych. Celem takiego badania jest ocena stopnia zwężenia tętnic szyjnych. Dzięki badaniu możliwe jest wczesne wykrycie zagrożenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. 

Doppler żył kończyn dolnych 

USG doppler żył kończyn dolnych to badanie służące ocenie wyglądu żył kończyn dolnych. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania dopplerowskiego kończyn dolnych jest podejrzenie zakrzepicy, ból odczuwany w kończynach dolnych, żylaki i obrzęki kończyn dolnych. Jest to także podstawowa metoda monitorująca przebieg leczenia schorzeń żylnych w obrębie kończyn dolnych oraz oceniająca efekty terapii. 

Kiedy wykonać dopplerowskie USG? Wskazania

Wskazania do wykonania dopplerowskiego USG są bardzo szerokie. Można wśród nich wymienić diagnostykę takich chorób, jak: 

 • żylaki kończyn dolnych;
 • miażdżyca kończyn dolnych;
 • zakrzepica;
 • miażdżyca;
 • owrzodzenia kończyn dolnych. 

Ponadto USG Dopplera wykonuje się w stanach po urazach kończyn, w przypadku zmian o charakterze nowotworowym, przy podejrzeniu tętniaka oraz w innych stanach chorobowych wskazujących na nieprawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach. 

Co pozwala wykryć USG z Dopplerem?

Badanie dopplerowskie służy ocenie wydolności żył i tętnic oraz pozwala dokładnie wskazać miejsca, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe w postaci niedrożności, zatorów żylnych czy tętniaków. Dzięki badaniu dopplerowskiego można w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w przepływie krwi i podjąć odpowiednie leczenie. Co więcej, technika ta pozwala na dokładną lokalizację zmian. Uwidaczniają się one poprzez nasycenie kolorem na ekranie aparatu do USG. 

Przeciwwskazania do wykonania USG metodą Doppler

Nie ma żadnych przeciwwskazań do badania USG z Dopplerem. Badanie może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. USG metodą Doppler nie przeprowadza się jedynie u pacjentów z uszkodzeniem skóry w badanym miejscu (oparzenia, otwarte rany, złamania). 

Jak przygotować się do badania dopplerowskiego żył?

Badanie Dopplera nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie na badanie w obrębie narządów jamy brzusznej należy przyjść na czczo. 

Jak przebiega USG Doppler w przychodni FabMed w Warszawie w dzielnicy Wola?

Badanie dopplerowskie najczęściej wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent proszony jest o położenie się na kozetce i odsłonięcie części ciała poddawanej badaniu. Następnie lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy aparatu ultrasonograficznego. Przesuwając ją w różnych kierunkach, uzyskuje obraz płynącej przez naczynia krwi, który widoczny jest na ekranie monitora. W nowoczesnych aparatach ultrasonograficznych obraz jest kolorowy. Badanie Dopplera podobne jest do zwykłego badania USG, ale dodatkowo towarzyszy mu charakterystyczny dźwięk przepływu krwi. Zmiany w słyszalnym szumie mogą też być wskazówką dla lekarza, że pojawiły się nieprawidłowości. Na koniec diagnosta podsumowuje i opisuje wyniki badania oraz informuje pacjenta o dalszym postępowaniu. 

Zalecenia po badaniu USG Dopplera

Nie ma specjalnych zaleceń po wykonaniu USG metodą Dopplera. Pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności. Jeśli lekarz wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie przepływu żył, wdroży odpowiedni plan leczenia i pouczy pacjenta co do dalszego postępowania.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania USG Doppler

Ile trwa USG metodą Dopplera?

Badanie USG Doppler jest krótkie i trwa z reguły kilkanaście minut.

Jaki lekarz kieruje na badanie Dopplera?

Na badanie Dopplera może wystawić skierowanie każdy lekarz – zarówno internista, jak i specjalista. Do wykonania USG Doppler w gabinecie FabMed nie jest niezbędne przedstawienie skierowania. Stanowi jednak dodatkową informację dla specjalisty wykonującego badanie, pod jakim kątem prowadzona jest diagnostyka.

Kto wykonuje badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie może wykonać radiolog lub lekarz innej specjalizacji, mający uprawnienia do wykonywania badań USG metodą Dopplera. 

Ile kosztuje USG metodą Dopplera?

Cena badania uzależnione jest od jego zakresu. Aktualne ceny badań podane są w naszym cenniku

Czy na USG Doppler trzeba skierowanie?

Jeśli badanie wykonujemy odpłatnie, na USG dopplerowskie nie jest wymagane skierowanie.