Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG brzucha, jamy brzusznej Warszawa Wola

USG brzucha należy do podstawowych badań obrazowych, pomocnych w diagnozowaniu licznych schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Jest to całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne badanie. USG jamy brzusznej można wykonać prywatnie w naszym centrum medycznym FabMed na warszawskiej Woli. Badanie to przeprowadza lekarz radiolog przy użyciu najnowszego sprzętu diagnostycznego. 

Na czym polega badanie USG brzucha?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala na określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości powstałych w ich budowie. Ultrasonografia, jako technika, wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania narządów wewnętrznych. Fale te są emitowane przez źródło znajdujące się w głowicy urządzenia, którą lekarz przykłada do badanej okolicy, w tym przypadku do brzucha. Głowica po przyłożeniu do ciała pozwala na wyświetlenie na ekranie narządów wewnętrznych znajdujących się pod powłokami brzusznymi w czasie rzeczywistym. 

Jakie narządy mogą być badanie w trakcie USG brzucha?

W badaniu USG jamy brzusznej ocenie zostają poddane takie narządy jak:
 

 • wątroba;
 • trzustka;
 • śledziona;
 • nerki;
 • pęcherzyk żółciowy;
 • drogi żółciowe;
 • aorta brzuszna i inne naczynia znajdujące się w jamie brzusznej;
 • narządy rodne u kobiet;
 • gruczoł krokowy u mężczyzn. 

Kiedy należy wykonać badanie USG jamy brzusznej? Wskazania

USG brzucha jest ważnym elementem diagnostyki wielu chorób. Głównymi wskazaniami do ultrasonografiii jamy brzusznej są: 

 • ciąża (u kobiet w ciąży regularnie wykonuje się USG brzucha. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie to należy wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży, między 21. a 26. tygodniem ciąży i między 27. a 32. tygodniem. USG w ciąży można wykonywać częściej, jeśli tak zaleci lekarz ginekolog);
 • ostre, regularne bóle brzucha;
 • wzdęcia;
 • wymioty, biegunka, problemy z trawieniem;
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • krew w moczu lub kale;
 • znaczna utrata wagi;
 • utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha;
 • problemy z wypróżnianiem;
 • urazy brzucha; 
 • profilaktycznie co 2 lata w przypadku wystąpienia choroby nowotworowej w rodzinie. 

Co może wykryć USG jamy brzusznej?

Za pomocą badania ultrasonograficznego brzucha lekarz jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości anatomiczne narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej, a także urazy, stany zapalne, guzy, czy nawet zmiany nowotworowe. 

Jak przygotować się do badania USG brzucha?

Do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej trzeba się odpowiednio przygotować. 

  Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

  dr Piotr Leszczyński

  Zdaniem lekarza z FabMed

  USG jamy brzusznej wykonuje się na czczo - przez co najmniej 6 godzin przed badaniem Pacjent nie może nic jeść ani pić. W dniu poprzedzającym badanie nie powinno się spożywać posiłków ciężkostrawnych, wzdymających napojów gazowanych. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już 2 dni wcześniej. Kilka dni przed planowanym badaniem (2-3) zaleca się przyjęcie leków (np. Espumisan lub podobne), które ułatwią pozbycie się nadmiaru gazów z jelit. Środki tego typu są szczególnie wskazane u Pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć. Przez okres około 5-6 godzin przed badaniem należy zaprzestać palenia papierosów i żucia gumy. W dniu USG należy zadbać o wypróżnienie, a godzinę przed Pacjent powinien wypić około 0,5 l wody niegazowanej i zgłosić się na USG brzucha z pełnym pęcherzem. Wypełniony moczem pęcherz umożliwia obserwację narządów rodnych u kobiety, pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego u mężczyzny - mówi dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny gabinetu FabMed.

  Jak przebiega prywatne badanie USG jamy brzusznej w FabMed w Warszawie na Woli?

  USG brzucha jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym. Odbywa się w pozycji leżącej (na plecach). Na początku lekarz aplikuje na skórę brzucha specjalny żel, który ułatwia rozchodzenie się ultradzwięków, a następnie przykłada głowicę urządzenia do ciała. Podczas przeprowadzania badania obraz w czasie rzeczywistym widoczny jest na ekranie ULTRASONOGRAFU. Po zakończeniu badania lekarz drukuje zdjęcie, na którym mogą być widoczne nieprawidłowości. 

  Zalecenia po badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej

  Po badaniu USG brzucha Pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Badanie to nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. 

  FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG brzucha

  Jaki lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego brzucha?

  Wykonanie USG brzucha może zlecić specjalista chorób wewnętrznych, lekarz rodzinny, gastrolog, ginekolog, urolog. 

  Ile trwa USG brzucha?

  Badanie jest krótkie, zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut. 

  Czy badanie ultrasonograficzne brzucha jest bezpieczne?

  USG brzucha jest całkowicie bezpieczne, również dla kobiet w ciąży. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa istnieje możliwość częstego powtarzania badania. 

  Czy na prywatne badanie USG brzucha potrzebne jest skierowanie?

  Na USG brzucha jest wymagane skierowanie tylko wtedy, kiedy Pacjent chce je wykonać w ramach NFZ. Jeśli badanie przeprowadza się prywatnie, nie potrzeba skierowania. Ponadto czas oczekiwania na USG brzucha prywatnie jest znacznie krótszy niż w ramach NFZ. 

  Ile kosztuje prywatnie USG jamy brzusznej?

  Ceny badania USG brzucha podane są w naszym cenniku usług medycznych. 

  Czy można pić kawę przed USG brzucha?

  Co najmniej 5-6 godzin przed badaniem USG brzucha nie wolno jeść ani pić (kawy, herbaty, napojów gazowanych). Przed badaniem dozwolone jest jedynie wypicie wody niegazowanej. 

  Gdzie można zrobić USG jamy brzusznej w Warszawie?

  Aby wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, zapraszamy do prywatnej przychodni FabMed w Warszawie, w dzielnicy Wola. Dbamy o maksymalny komfort Pacjentów w trakcie badań, gwarantujemy przyjazną i miłą atmosferę oraz krótkie terminy oczekiwania na wizytę.