Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG piersi, sutków Warszawa Wola

USG piersi jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem wykonywanym w celu oceny struktury gruczołu sutkowego i wykrycia obecności ewentualnych zmian patologicznych. Badanie USG piersi powinno się wykonywać systematycznie, ponieważ pozwala ono na wczesne zdiagnozowanie rozwijającego się raka piersi. W poradni specjalistycznej FabMed Panie mogą wykonać prywatnie badanie USG piersi bez skierowania. 

Na czym polega badanie USG piersi?

USG piersi (sonomammografia) jest obrazową metodą badania piersi wykorzystującą ultradźwięki. Emitowane przez specjalną głowicę fale ultradźwiękowe odbijają się od tkanek i narządów, po czym tworzą obraz wyświetlany na ekranie aparatu USG. Badanie to pozwala rozpoznać zmiany już na wczesnym etapie, kiedy są one całkowicie uleczalne. W trakcie USG sutków możemy znaleźć zarówno zmiany łagodne, takie jak torbiele, włókniaki, jak i zmiany złośliwe – guzy, które kwalifikowane są do dalszej diagnostyki w biopsji cienkoigłowej. Badanie ultrasonograficzne piersi sprawdza się dobrze w przypadku piersi o dużej gęstości. Często stanowi uzupełnienie mammografii. 

Kiedy wykonać USG sutka?

Główne wskazania do badania ultrasonograficznego piersi: 

  • ból piersi;
  • zmiany piersi wykrywane przez dotyk;
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej;
  • obciążenia genetyczne (w rodzinie występował rak piersi);
  • ciąża;
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej;
  • profilaktyka raka piersi. 

W naszej prywatnej przychodni wykonujemy także USG sutka u dzieci. 

Co można wykryć dzięki badaniu USG piersi?

Dzięki badaniu USG piersi lekarz może wykryć obrzęk, bliznowacenie w obrębie skóry piersi, poszerzenie przewodów mlekowych, torbiele, guzy, ropnie, zmiany zapalne tkanki gruczołowej piersi.

Jak często należy wykonywać USG piersi?

USG sutków powinno się wykonywać profilaktycznie co 1-2 lata już po 20. roku życia. U Pacjentek obciążonych genetycznie rakiem piersi badanie to należy wykonywać częściej (co 6-8 miesięcy). W przypadku kobiet po 40. roku życia sonomammografia powinna stanowić uzupełnienie mammografii. 

Jak przygotować się do USG sutków?

USG sutków nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Należy jedynie pamiętać o tym, aby na badanie zgłosić się w odpowiednim dniu cyklu.

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Przed rozpoczęciem badania lekarz może zadać Pacjentce kilka pytań dotyczących m.in. dnia ostatniej miesiączki, wieku, przyjmowania środków hormonalnych, ostatniego porodu i karmienia piersią oraz tego, czy w rodzinie występowały nowotwory piersi - mówi dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny gabinetu FabMed.

USG piersi – w którym dniu cyklu?

Ultrasonografię piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, przed owulacją (czyli między 1. a 10. dniem cyklu). Tkanki są wtedy najlepiej widoczne, przez co wynik badania jest wiarygodny. Jeśli jednak w takim terminie nie jest to możliwe, nie należy zwlekać z badaniem – USG piersi można wykonać także w innym momencie cyklu. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dzień cyklu nie ma znaczenia. 

Jak przebiega prywatne badanie USG piersi w FabMed w Warszawie na Woli?

USG piersi przebiega w pozycji leżącej. Pacjentka proszona jest o zdjęcie biustonosza. Następnie lekarz aplikuje na piersi specjalny żel i przesuwa po każdej z nich głowicę urządzenia pod różnymi kątami. W ramach USG piersi wykonywanego w FabMed badaniu zostają poddane także węzły chłonne pachowe, nadobojczykowe i podobojczykowe. Na koniec Pacjentka dostaje ręczniki papierowe, by mogła pozbyć się resztek użytego żelu. Po zakończeniu badania otrzymywany jest wynik w postaci opisu i zdjęcia. Diagnosta streszcza wyniki badania i w razie potrzeby sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego. 

 W prywatnej klinice medycznej FabMed USG piersi wykonują doświadczeni specjaliści, którzy dbają o dokładność badania oraz wysoki komfort Pacjentki. 

Zalecenia po badaniu ultrasonograficznym piersi

Bezpośrednio po badaniu Pacjentka może powrócić do codziennych czynności i obowiązków. 

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG piersi

Czy USG piersi jest bezpieczne?

USG sutków jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Do jego wykonania używa się fal ultradźwiękowych, a nie promieniowanie rentgenowskiego, dlatego badanie to może być przeprowadzane także u kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią.

Ile trwa USG sutków?

USG sutków trwa około 15 minut.

Czym różni się USG piersi od mammografii?

Zarówno USG piersi, jak i mammografia to badania diagnostyczne raka piersi. Główna różnica między nimi polega na tym, że badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe, a mammografia – promieniowanie rentgenowskie. Wybór odpowiedniej metody zależy od wieku Pacjentki. Badanie USG piersi dedykowane jest w szczególności młodym kobietom o utkaniu gruczołowym, ponieważ tkanka gruczołowa w badaniu mammograficznym nie jest dobrze widoczna. Dopiero w późniejszych latach gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej i wtedy można przeprowadzać mammografię, która doskonale ,,widzi” tkankę tłuszczową. 

Do jakiego lekarza udać się w celu wykonania USG piersi?

Aby wykonać USG piersi, najlepiej udać się do ginekologa lub radiologa. 

Czy torbiele w piersiach bolą?

Małe torbiele zwykle nie powodują dolegliwości bólowych. Trudno jest je nawet wyczuć. Wykrywane są zwykle przypadkowo np. w czasie badania USG piersi. Duże torbiele są już wyczuwalne i może im towarzyszyć tępy ból w okolicy pachy. 

Czy prywatnie na USG piersi potrzeba skierowanie?

Jeśli zgłosimy się na USG piersi prywatnie, nie ma potrzeby posiadania skierowania. 

Ile kosztuje USG piersi prywatnie w Centrum medycznym FabMed na warszawskiej Woli?

Aktualne ceny USG piersi podane są w naszym cenniku