Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG ślinianek, gruczołów ślinowych, gardła Warszawa Wola

Badanie USG ślinianek jest jednym z podstawowych badań obrazowych gruczołów ślinowych. Głównym celem tego badania jest wykluczenie lub potwierdzenie występowania chorób ślinianek. W badaniu USG okolic ślinianek można uwidocznić zarówno wiele przejściowych schorzeń, jak i bardzo groźnych stanów patologicznych, np. rak ślinianek. Osoby skierowane na USG gruczołów ślinowych często wymagają zbadania całej okolicy szyi, w tym węzłów chłonnych. USG ślinianek wykonujemy w naszej poradni lekarskiej FabMed w Warszawie, gwarantując pacjentom komfortowe warunki i bezpieczeństwo. 

Co to są ślinianki i jaką funkcję pełnią?

Ślinianki, nazywane inaczej gruczołami ślinowymi, odpowiadają za wydzielanie śliny w jamie ustnej. Ślina ułatwia połknięcie tworzonego w jamie ustnej kęsa pokarmowego, a zawarte w niej enzymy trawienne ułatwiają proces trawienia. Wyróżnia się trzy pary dużych gruczołów ślinowych: ślinianki przyuszne, ślinianki podżuchwowe, ślinianki podjęzykowe. Ślinianki ulegają różnym schorzeniom. Najpowszechniejsze z nich to: kamica ślinianek, zapalenia ślinianek, sjaloza, torbiele, nowotwory ślinianek

Na czym polega USG ślinianek?

Badanie ultrasonograficzne ślinianek to powszechnie stosowana nieinwazyjna metoda obrazowania gruczołów ślinowych, wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Badanie to pozwala na ocenę kształtu, wielkość i położenia narządu i przestrzeni anatomicznej. Na podstawie wyników badania USG lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Kiedy wykonać badanie USG ślinianek? Wskazania

Do podstawowych objawów wskazujących na nieprawidłowości w obrębie gruczołów ślinowych należą:
 

  • powiększone węzły chłonne;
  • twardość gruczołów ślinowych;
  • obrzęk twarzy, szyi, uwypuklenie tkanek przed uszami z boku policzków lub pod żuchwą;
  • uczucie suchości w jamie ustnej;
  • trudności w przełykaniu śliny;
  • nieprzyjemny posmak w ustach;
  • powiększenie obwodu szyi;
  • zmiany w obrębie ślinianek (wyczuwalne guzy);
  • długotrwały ból w okolicach uszu lub gardła.

Co wykrywa USG ślinianek?

Podczas badania USG okolic ślinianek ocenie poddawana jest wielkość i morfologia ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Badanie ultrasonograficzne ślinianek pozwala wykryć guzy ślinianek, kamicę ślinianek, poszerzenie przewodów ślinowych, a także ocenić morfologię węzłów chłonnych na szyi. Problemy ze ślinianki mogą pojawić się na skutek powikłań po różnego rodzaju chorobach, po ok. 1-2 miesiącach po tlenoterapii, mogą także być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi czy schorzeniami autoimmunologicznymi. 

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Jedną z najczęściej występujących chorób tego gruczołu jest kamica ślinianek. Powstaje ona w wyniku wytrącania się i odkładania soli mineralnych w przewodach ślinianek. Kamienie ślinowe mogą w znacznym stopniu blokować odpływ śliny, co zwykle objawia się dolegliwościami bólowymi, trudnościami w przełykaniu, a także wystąpieniem stanu zapalnego - mówi kierownik medyczny FabMed, dr Piotr Leszczyński.

Jak przygotować się do USG gruczołów ślinowych?

USG gardła i okolic ślinianek nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Nie musi być przeprowadzane na czczo, wystarczy, że przyjdzie się na umówioną godzinę do gabinetu. Przed wykonaniem ultrasonografii lekarz przeprowadza dokładny wywiad, którego celem jest poznanie dolegliwości, które dokuczają pacjentowi.

Jak wygląda USG ślinianek w FabMed w Warszawie na Woli?

Przeprowadzający USG ślinianek lekarz prosi pacjenta o położenie się na plecach i odsłonięcie szyi. Aby uzyskać wygodny dostęp do ślinianek, lekarz może poprosić także o lekkie skręcenie głowy w prawo lub w lewo albo odchylenie jej do tyłu. Następnie specjalista przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego i spokojnymi ruchami przesuwa po szyi, badając w ten sposób morfologię ślinianek. Podczas diagnostyki ślinianek sprawdza się m.in. wielkość gruczołu, wielkość węzłów chłonnych, echogeniczność miąższu, obecność zmian ogniskowych. Wynik badania jest widoczny natychmiast na ekranie monitora. Na koniec diagnosta streszcza wyniki badań, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą budzić niepokój, a także sugeruje wizytę u specjalisty (o ile jest taka potrzeba). 

Zalecenia po wykonaniu USG okolic ślinianek

Jeśli podczas badania lekarz nic nie wykryje, pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Może się jednak okazać, że będzie konieczność odbycia konsultacji u specjalisty lub wykonania dodatkowych badań w celu dalszej diagnostyki. 

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG ślinianek przyusznych

Kiedy należy wykonać badanie USG ślinianek u dzieci

USG ślinianek u dzieci wykonuje się z tych samych powodów, co u dorosłych. Dzięki USG gruczołów ślinowych można wykryć zapalenie ślinianek czy miejscowe zmiany ogniskowe w postaci torbieli, guzów, naczyniaków. Badanie USG ślinianek stanowi podstawową metodę obrazowania gruczołów ślinowych u dzieci. 

Czy USG ślinianek pozwala wykryć raka tego narządu?

USG ślinianek stanowi najłatwiej dostępną metodę obrazowania guzów gruczołów ślinowych – obok rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Prawidłowo przeprowadzone badanie USG zwykle jest wystarczające w różnicowaniu guzów ślinianek przyusznych ze zmianami występującymi w jej otoczeniu.

Czy na USG gardła trzeba skierowanie?

USG gardła można wykonać prywatnie w naszej poradni specjalistycznej FabMed na warszawskiej Woli bez konieczności posiadania skierowania. Wystarczy umówić się na wizytę telefonicznie lub osobiście.

Czy USG ślinianek jest bolesne?

Badanie ultrasonograficzne ślinianek jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Może być przeprowadzane również u kobiet w ciąży. 

Ile kosztuje prywatnie USG ślinianek?

W celu poznania aktualnych cen USG okolic ślinianek odsyłamy do naszego cennika usług medycznych