Lekarze wykonujący badanie USG tarczycy, szyi

Dr n. med. Rafał Brzeziński

otolaryngolog, chirurg głowy i szyi

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG tarczycy, szyi Warszawa Wola

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym w przypadku osób z podejrzeniem chorób tego narządu. Badanie to można wykonać w centrum medycznym FabMed w Warszawie na Woli, gdzie dysponujemy wysokiej jakości sprzętem oraz kadrą doświadczonych specjalistów. USG tarczycy dostępne jest u nas bez potrzeby posiadania skierowania. 

Co to jest tarczyca i jaką funkcję pełni?

Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy, zlokalizowany jest u dołu szyi przed tchawicą. Mimo że jest to narząd stosunkowo niewielki odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Odpowiada za wytwarzanie hormonów tarczycy, które sterują przemianą materii w tkankach i narządach. Za pracę gruczołu tarczycy odpowiedzialny jest hormon TSH wytwarzany w przysadce mózgowej. 

Na czym polega i w jakim celu wykonuje się USG tarczycy?

USG tarczycy to bezbolesne i nieinwazyjne badanie gruczołu tarczycowego, zaliczane do diagnostyki obrazowej. W badaniu tym wykorzystuje się ultradźwięki, które wysyłane są przez specjalny aparat (ultrasonograf) w kierunku badanych tkanek. Dzięki badaniu USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie tego gruczołu i jego strukturę. USG tarczycy pomocne jest w diagnozowaniu zmian o charakterze torbieli, guzów, a także stanów zapalnych tarczycy. Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany w obrębie narządu, w celu dalszej diagnostyki, może zlecić wykonanie biopsji, która polega na pobraniu fragmentu guza za pomocą igły i przesłaniu do patologa. Biopsja cienkoigłowa pozwala zróżnicować guzek łagodny od złośliwego. 

Kiedy wykonać badanie tarczycy? Wskazania do USG

Wskazania do wykonania USG tarczycy to: 

  • podejrzenie chorób tarczycy (nadczynność, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki tarczycy);
  • powiększenie gruczołu tarczycy;
  • powiększenie, spuchnięcie, obrzęk w okolicach szyi,
  • wyczuwalne palpacyjnie guzki;
  • kontrola leczenia hormonalnego tarczycy. 

Zwykle pierwszą przesłanką do wykonania USG tarczycy jest nieprawidłowy wynik badań krwi, takich jak stężenie TSH (hormonu tyreotropowego), T3, T4, a także badania na przeciwciała anty-TPO i anty-TG.

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Zaleca się, aby USG tarczycy wykonywać profilaktycznie u osób, u których w rodzinie występowały choroby tarczycy. Pozwoli to na wczesne zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości w obrębie tego narządu - mówi dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny gabinetu FabMed.

USG tarczycy u dzieci

W naszej przychodni medycznej w Warszawie wykonujemy także badanie USG tarczycy u dzieci. Stanowi ono zwykle pierwszą metodę obrazowania w uzupełnieniu diagnostyki zaburzeń hormonalnych. USG tarczycy u dzieci pomocne jest w ustaleniu przyczyn tych nieprawidłowości. Podczas takiego badania lekarz może rozpoznać np. nietypowe wykształcenie tarczycy lub jej położenie. USG tarczycy jest całkowicie bezpieczne dla dziecka. 

Jakie choroby może wykryć USG tarczycy?

USG tarczycy pozwala zdiagnozować:
 

  • nadczynność tarczycy;
  • niedoczynność tarczycy
  • zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto);
  • torbiele, guzki, zmiany nowotworowe.

Jak przygotować się do badania ultrasonograficznego (USG) tarczycy?

Do badania ultrasonograficznego tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można wykonać wcześniej badania hormonalne w kierunku chorób tarczycy (m.in. TSH, FT3, FT4, przeciwciała ATPO, przeciwciała ATG).

Jak wygląda USG tarczycy w FabMed w Warszawie na Woli?

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego postępowania. Niekiedy powiększone węzły chłonne lub zmiany w ich obrębie są podstawą do dalszej diagnostyki. W tym celu lekarz przeprowadzający USG może skierować pacjenta do specjalisty lub zlecić wykonanie innych badań

Zalecenia po badaniu USG szyi

Badanie to nie wyłącza Pacjentów z codziennych czynności. Bezpośrednio po Pacjent może wrócić do swoich obowiązków. 

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG tarczycy

Czy USG tarczycy jest bezpieczne?

USG tarczycy, podobnie jak każde inne badanie ultrasonograficzne (m.in. USG piersi, brzucha itd.) należy do grupy badań nieinwazyjnych, bezbolesnych i bezpiecznych. Może być wykonywane tak często, jak tylko zaistnieje taka potrzeba.

Czy USG tarczycy mogą wykonywać kobiety w ciąży?

USG tarczycy mogą wykonywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Czy na USG tarczycy prywatnie potrzeba skierowanie?

Wykonując USG tarczycy prywatnie, nie potrzeba skierowania. 

Kto może zlecić wykonanie badania USG tarczycy i szyi?

Na badanie to może skierować lekarz rodzinny, endokrynolog, a nawet ginekolog, jeśli podejrzewa problemy z tarczycą. 

Czy na USG tarczycy trzeba być na czczo?

Na USG tarczycy nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Badania nie trzeba wykonywać na czczo i można do niego przystąpić o dowolnej porze. 

Ile kosztuje prywatnie badanie USG tarczycy w FabMed na warszawskiej Woli? Cena

Ceny poszczególnych usług medycznych, w tych USG tarczycy podane są w naszym cenniku, do którego odsyłamy.