Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatne USG Warszawa Wola

Badanie USG (badanie ultrasonograficzne) jest jednym z podstawowych i łatwo dostępnych badań, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego niezbędny do dalszej diagnostyki. Nasza poradnia specjalistyczna FabMed w Warszawie wyposażona jest w wysokiej jakości aparat diagnostyczny do USG, za pomocą którego jesteśmy w stanie przeprowadzić pełny zakres badań ultrasonograficznych. Badania USG w naszej placówce wykonujemy prywatnie, bez skierowania.

Co to jest USG?

USG to podstawowe badanie obrazowe, za pomocą którego możemy zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych, a także wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Badanie USG, zwane też badaniem ultrasonograficznym, wykonuje się za pomocą specjalnej sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. Sonda wytwarza i odbiera ultradźwięki. Na monitorze aparatu do ultrasonografii widoczny jest obraz badanego narządu w czasie rzeczywistym, który można zatrzymać i wydrukować. 

Rodzaje badań USG

Istnieje wiele rodzajów USG w zależności od badanych narządów. Wyróżniamy: USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG węzłów chłonnych, USG ślinianek, USG piersi, USG dróg moczowych, USG serca – echo serca, USG naczyniowe metodą Dopplera, USG ginekologiczne, USG stawu biodrowego, USG stawu ramiennego, USG stawu kolanowego, USG stawu łokciowego, USG nadgarstka.

Zakres wykonywanych badań USG w naszej poradni specjalistycznej FabMed w Warszawie

USG brzucha

USG brzucha jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. Służy przede wszystkim ocenie narządów miąższowych jamy brzusznej, takich jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki oraz nadnercza. Badanie ultrasonograficzne brzucha wykonuje się także regularnie u kobiet w ciąży.

USG ślinianek

USG ślinianek stanowi najłatwiej dostępną metodę obrazowania gruczołów ślinowych. Celem badania ultrasonograficznego ślinianek jest ocena wielkości tego gruczołu oraz diagnozowanie różnych schorzeń w jego obrębie (np. raka ślinianki). U osób skierowanych na USG ślinianek często konieczne jest zbadanie całej okolicy szyi i wykonanie USG węzłów chłonnych.

USG piersi

Badanie USG piersi odgrywa istotną rolę w diagnostyce raka piersi. USG piersi pozwala wykryć guzki w piersiach już na wczesnym etapie rozwoju. Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w ocenie palpacyjnych zmian, które nie są widoczne w mammografii, a także w diagnostyce podejrzanych zmian w piersiach u kobiet poniżej 30. roku życia.

USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych pozwala ocenić wielkość węzłów, strukturę miąższu oraz stosunek do otaczających tkanek. Jest to łatwo dostępna i bezpieczna metoda diagnozowania zmian nowotworowych lub odróżniania ich od stanów zapalanych i patologii w postaci torbieli oraz czyst.

USG tarczycy

USG tarczycy najczęściej jest zalecane w przypadku podejrzenia zaburzeń czynności tarczycy (niedoczynność, nadczynność tarczycy, Hashimoto). Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonywane jest również w celu wykrycia zmian o charakterze torbieli czy guzków.

Kiedy wykonać badanie USG? Wskazania

Główne wskazania do wykonania USG:

• diagnostyka rozmaitych zmian chorobowych, nieprawidłowości w obrębie narządów, wykrycie guzków, torbieli, zmian nowotworowych;

• kontrolnie w celu sprawdzenia dotychczasowych rezultatów leczenia;

• ocena płodu w przypadku kobiet w ciąży (badanie USG w ciąży pozwala wykryć nieprawidłowości, a na późniejszym etapie określić płeć przyszłego dziecka). 

Przeciwwskazania do USG

Badanie to jest nieinwazyjne i bezpieczne. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania nawet w krótkich odstępach czasu. Nie zaleca się jedynie przeprowadzać badania USG w miejscach otwartych ran, infekcji oraz złamań.

Co może wykryć badanie USG?

Za pomocą ultrasonografii możemy wykryć wiele różnych nieprawidłowości, w zależności od tego, jaki obszar skóry podlega badaniu.

Doktor Piotr Leszczyński - specjalista medycyny estetycznej

dr Piotr Leszczyński

Zdaniem lekarza z FabMed

Badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować nie tylko nieprawidłowości anatomiczne narządów, ale także wszelkiego rodzaju urazy. USG pokazuje też obecne stany zapalne, guzy, torbiele czy nawet zmiany nowotworowe - wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, kierownik medyczny FabMed

Jak przygotować się do badania USG?

USG pozwala wykryć wiele zmian w organizmie. Aby jednak badanie można było dobrze przeprowadzić, konieczne jest przestrzeganie kilku reguł. Wcześniejsze przygotowanie do badania zależne jest od rodzaju badania. Szczegółowo etap ten został opisany na podstronach dotyczących badania ultrasonograficznego poszczególnych narządów.

Przebieg badania ultrasonograficznego (USG) w FabMed na warszawskiej Woli

Badanie USG zwykle wykonuje radiolog, który mówi pacjentowi jak ma się ułożyć. Pozycja uzależniona jest od badanego narządu. Następnie pacjent odsłania diagnozowaną część ciała (np. brzuch, piersi, węzły chłonne), a lekarz pokrywa okolicę specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów. Przesuwając głowicę aparatu po danym obszarze, uzyskuje obraz badanego narządu, który wyświetlany jest na monitorze. Wynik (zdjęcie wraz z opisem) dostępny jest od razu i bezpośrednio po badaniu wydawany pacjentowi.

Zalecenia po badaniu USG

Po badaniu USG pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych czynności, ponieważ badanie nie wyłącza pacjenta z aktywności. Jeśli lekarz wykryje niepokojące zmiany podczas badania USG, skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania USG

Czy badanie USG jest bezpieczne?

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla organizmu. USG, w przeciwieństwie do badania RTG, nie naraża chorego na promieniowanie. Ultrasonografia jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży.

Czy przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania USG?

Niektóre leki mogą wpłynąć na wynik badania USG. Przykładowo lekarstwa, które powodują wzdęcia, będą utrudniać ocenę narządów jamy brzusznej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zażywanych leków i ich wpływu na wynik USG, zachęcamy do wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jak przygotować dziecko do badania USG?

Dzieciom powyżej 10. roku życia nie podajemy żadnych posiłków na 3-4 godziny przed badaniem oraz pilnujemy, aby godzinę przed planowanym USG, nie oddawały moczu. Niemowlętom ostatni posiłek dajemy 1-2 godziny przed badaniem. Starszym dzieciom warto wytłumaczyć, na czym polega badanie i że jest ono całkowicie bezbolesne. Można też wziąć na USG ulubioną zabawkę czy maskotkę, aby maluch nie płakał w trakcie wykonywania ultrasonografii.

Czy na USG trzeba mieć skierowanie?

Jeśli wykonujemy badanie USG prywatnie, nie musimy mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Wystarczy zadzwonić do naszej przychodni medycznej i umówić się na dogodny termin badania.

Jak długo ważne jest skierowanie na USG

Skierowanie na USG wystawiane jest bezterminowo, ale w przypadku długiego oczekiwania na badanie warto rozważyć wykonanie USG prywatnie.

Ile kosztuje prywatnie badanie USG w klinice na warszawskiej Woli? Cena

Aktualny ceny badań USG podane są w naszym cenniku usług medycznych.