Nasi lekarze alergolodzy

Dr n. med. Robert Staniszewski

alergolog, pulmonolog

Zobacz ceny

Umów wizytę

Prywatny alergolog Warszawa Wola

W poradni alergologicznej, działającej w ramach centrum medycznego FabMed w Warszawie na Woli, zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem chorób u dzieci i dorosłych wywołanych przez alergeny. Alergolog w naszej placówce przyjmuje prywatnie, czyli w ramach wizyt odpłatnych zgodnych z cennikiem usług medycznych dostępnym na naszej stronie. 

Wizyta u alergologa – zakres usług

W poradni alergologicznej zajmujemy się:

 

  • diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych układu oddechowego, układu pokarmowego, skóry i błon śluzowych; 
  • zlecaniem i interpretacją badań laboratoryjnych, w tym testów alergicznych oraz badań serologicznych.

Kiedy udać się do lekarza alergologa?

Specjalistę alergologa warto odwiedzić, kiedy zaobserwujemy u siebie lub swojego dziecka pewnie objawy mogące wskazywać na alergie. Należą do nich: nieustający katar, kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, świszczący kaszel, któremu towarzyszą napady duszności. Do wizyty w poradni alergologicznej powinny nas skłonić także reakcje skórne, takie jak wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry. Z alergologiem warto skonsultować się również wtedy, kiedy pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą to być bóle brzucha albo biegunka po wypiciu mleka czy zjedzeniu chleba. 

Jak wygląda wizyta u alergologa dziecięcego?

Wizyta u alergologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz z pewnością zapyta o objawy, takie jak katar, kaszel, wysypka, a także o to, czy w rodzinie choruje ktoś na alergie. Jeśli rodzice nie mają przypuszczeń, co do alergenów, które szkodzą dziecku, specjalista może skierować pacjenta na specjalistyczne badania, mające na celu rozpoznać, który alergen wywołuje objawy uczulenia. Na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań alergolog wdraża odpowiednie metody leczenia mające na celu złagodzenie objawów alergii, a także poucza chorego i jego rodziców, jak unikać alergenów. 

Jakie badania może zlecić alergolog?

W zależności od podejrzeń alergii lekarz może zlecić wykonanie:

 

  • alergicznych testów skórnych – bardzo popularne badanie polegające na naniesieniu na skórę substancji potencjalnie uczulających, a następnie obserwowaniu reakcji. Testy skórne wykonuje się głównie na alergeny pyłkowe, roztoczowe, sierści zwierząt.
  • badania z krwi – badanie polega na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi. Oznaczenie przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne w przypadku nasilonych objawów alergii pokarmowych, a także przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy to alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Tego typu badanie wykonuje się również u niemowląt, a także pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry. 
  • alergiczne testy płatkowe – wykonuje się na skórze pleców za pomocą specjalnej bibułki lub plastra. Testy płatkowe przeprowadza się u pacjentów, u których podejrzewa się alergię kontaktową. 

Czym zajmuje się alergolog?

Alergolog to specjalista zajmujący się problematyką chorób alergicznych, prowadzący leczenie chorób wywołanych przez alergeny. Alergie mogą być spowodowane przez m.in. sierść zwierząt, pyłki roślin, kurz, kosmetyki, środki czystości oraz produkty spożywcze. Najczęściej na alergie chorują dzieci, ale zachorować mogą także osoby dorosłe. Zadaniem alergologa jest, na podstawie wywiadu z pacjentem, zlecenie odpowiednich badań, ustalenie przyczyny alergii oraz wdrożenie właściwego leczenia.

Co może zdiagnozować specjalista alergolog?

Alergolog może uporać się z takimi objawami, jak alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok i ucha, atopowe zapalenie skóry (AZS), alergie pokarmowe. 

dr n. med. Robert Staniszewski - specjalista alergologii i pulmonologii

Dr n. med. Robert Staniszewski

Zdaniem lekarza z FabMed

Najskuteczniejszą formą leczenia alergii jest odczulanie. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki antyhistaminowe, niekiedy też krople do nosa, oczu, które łagodzą objawy kataru czy zapalenia spojówek. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie glikokortykosteroidów - wyjaśnia dr n. med. Robert Staniszewski, alergolog i pulmonolog w klinice FabMed.

Prywatna wizyta u alergologa – najważniejsze pytania

Jak przygotować się do prywatnej wizyty u alergologa?

Na pierwszą wizytę do alergologa warto przynieść komplet aktualnych badań, takich jak morfologia, OB, poziom cukru oraz IgE całkowite. Jeśli dysponujemy wypisami ze szpitala czy inną dokumentacją medyczną, również warto ją wziąć na konsultację u alergologa. Oprócz skompletowania wyników badań przed pierwszą wizytą można wypisać wszystkie niepokojące objawy wskazujące na alergię (w jakich sytuacjach oraz jak często występują objawy). Zaleca się również przygotować listę zażywanych leków na alergię, astmę lub inne schorzenia. 

Czy do alergologa potrzeba skierowanie?

Jeśli udajemy się do alergologa w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W naszej przychodni medycznej wizyty odbywają się prywatnie, co oznacza, że pacjenci nie potrzebują skierowania. 

Ile kosztuje prywatna konsultacja u alergologa w Warszawie?

Aktualne ceny konsultacji alergologicznej podane są w naszym cenniku, do którego odsyłamy. 

Jak długie są terminy do alergologa prywatnie?

Na prywatną wizytę u alergologa czeka się znacznie krócej niż w ramach NFZ.